Značkování
Občas zpozorujete, že váš králík dře bradou o předměty. Je to naprosto přirozený způsob jednání. Králíci se v přírodě dorozumívají hlavně čichem. Z toho vyplývá, že pro orientaci a označení vlastnictví značkují vše, co je pro ně důležité. Tak bývají v přírodě pomocí pachových žláz označeny vstupy a výstupy jejich staveb, chomáč trávy nebo kus dřeva. V bytě značkují například nohy stolu nebo židlí, klec, misku na žrádlo a spací budku. Pro člověka je jejich pach nepostřehnuteln
Obrušování zubů
Králíkovi dorůstají řezáky ročně až o 13 cm, takže si je musí brousit. Měl by mít něco na hlodání - větvičku z ovocného stromu, tvrdý chléb, zrní. Jinak začne hlodat králíkárnu nebo nábytek. Přerostlé zuby mohou způsobit zdravotní komplikace
Péče o drápky
Pokud jde o drápky, ty si králíček sám ostříhat neumí a přesto mu rostou, takže mu s tím musíte pomoci. Jestli se na střihání necítíte, svěřte to poprvé svému veterináři a nechejte se od něj poučit jak na to. Drápek je třeba stříhat v mrtvé části - ne tam kde vede červená žilka. Je to poznat pohledem proti světlu. Lépe než nůžkami, se stříhají kleštičkami na nehty. V přírodě se ušákovi drápky obrušují pohybem po různorodém terénu. Doma je třeba přírodě pomoci. Přerostlé drápky jsou nepříjemné jak pro vás (králík hrozně škrábe), tak pro králíka, kterému překážejí.
Potrava
Králík by měl dostávat nejen suchou potravu (hlavně seno, trošku krmné směsi ze zrní), ale i šťavnaté zelené krmení. V létě to může být tráva, listy pampelišek (ve městě utržené raději omyjte a osušte kvůli znečištění psími výkaly ap. Osušit proto, aby se králík nenadmul zapařeným krmivem). V zimě mu můžete zpestřit jídelníček kedlubnou, zelenými natěmi od mrkve, lístkem kapusty (ne moc a ne moc často, je plynotvorná), salátem (nepřehnat, nemusí být ve větším množství ideální pro králičí zažívání), jablíčkem, zelenou petrželkou, mrkví (pokud králík mrkev odmítá, zkuste mu dát mrkev krájenou na menší kousky či strouhanou). Sami uvidíte co mu bude chutnat.
Neberte mu jídlo, které mu už jednou dáte, zlobí ho to.
Králík údajně jí až 70 x denně, je pro něj nebezpečné aby měl dlouho prázdný žaludek. To neznamená, že se teď máte snažit svého miláčka vykrmit. Jen by měl mít vždy k dispozici seno (i přes noc) a vodu.
Bydlení
Pro krmení mu určete jedno místo. Měl by mít vlastní misku. Může dostat pamlsek i jinde, ale tak, aby věděl, kam se má vracet pro jídlo.
Králíčkovi umožněte, aby se mohl kdykoli vrátit do králíkárny (pro vodu, seno, na toalet
Požírání bobků
Není žádným důvodem k rozčilování, vidíte-li, že váš králík žere bobky. Je to přirozený způsob jednání a pro jeho zdraví je to velmi důležité. Jedná se o výměšky slepého střeva, které na rozdíl od normálních výkalů nejsou kulaté a suché, ale vlhké, lesklé a ledvinovitého tvaru. Z tohoto trusu, obsahujícího produkty slepého střeva, který je většinou odebírán přímo u konečníku, získávají králíci životně důležitý vitamin B.
Co může králík jíst?
Někteří králíci jsou vybíravý, ale jiní zas ne... máme tu rady co dávat králíkům dobrého k jídlu!
Každý králík má rád granule a směs pro králíky... Pro králíky je dobré i ovoce a zelenina.
Např.: Vodnice
Kořen petržele
Mrkev
Špenát
Brokolice
Listy a košťál květáku
Zelené fazolky
Hrášek (a lusky)
Listy petržele
Také: Seno
Sléz
Jetel
Pastuší tobolka
Ptačinec
Kopřivy
Pampeliškové listy
Mléč
Řebříček
1) Co je hlavní složkou potravy
a) Seno - je hlavní částí králičí potravy. Králík by měl mít k dispozici neustále dostatek sena - i v noci. Ve zverimexech se většinou prodává seno nevalné kvality, nažloutlé, hrubé a vůbec nevoní jako seno. Muselo jim alespoň 5x zmoknout a znovu uschnout než ho sebrali. Se senem z obchodů pro zvířata mám špatné zkušenosti. Pokud nemáte jinou možnost, věnujte výběru sena v obchodě velkou pozornost. Balení od balení se liší - záleží z jaké várky a od jakého dodavatele je. Lepší je vlastní seno, případně koupit kvalitní seno od nějakého chovatele či zemědělce. Kvalitní seno na krmení je zelené a voňavé, a králíček se na něj nadšeně vrhne (skoro všechno sní). Nekvalitní seno příliš dobře nevoní, je nažloutlé či hnědavé a ušák se do něj nijak zvlášť nehrne. Pokud ho vůbec konzumuje, tak nejméně polovina zbude a už jí nechce. Kvalitní seno je opravdu důležité!
Může se stát, že začnete pozorovat u svého králíčka zažívací problémy (např. zanechává místo jednotlivých bobečků celé shluky bobků slepených dohromady). V takovém případě může pomoci desetidenní "senová dieta". Králíček dostává hodně kvalitního sena, vodu a jen jednou denně trošičku obilnin (třetinovou dávku oproti obvyklé).
b) Směs obilí (ovesné vločky, pšeničné vločky, ječmen, pšenice, lisovaná vojtěška granule, kukuřičný šrot) - králíčata když rostou, mohou dostat obilného krmení více, avšak v dospělosti by to nemělo být více než čtvrt hrnku denně, z toho polovinu dávky mu dát ráno a polovinu večer. Příliš mnoho obilného krmení jde na váhu a králík tloustne. Také mu to neprospívá na zažívání, je to příliš vydatné. Pokud budou hlavní složkou jídla dlouhodobě krmné granule, opět to může způsobit zažívací potíže (nabobtnají v trávicím ústrojí a mohou tam vytvořit chuchvalce).
Tohle je moje oblíbená mňamka
c) Šťavnaté krmení - v létě to je tráva, listy pampelišek (pokud je natrháte ve městě, dobře je omyjte), v zimě zelená petrželka, mrkev (možno podávat často), nať od mrkve, kedluben, list
od květáku, bílá ředkev, listy od ředkvičky.... Králíček by každý den měl dostat kousek zeleniny.
d) Pití - čerstvou vodu by měl králíček mít k dispozici neustále. Vhodná je napáječka, protože voda se tak snadno neznečistí jako v misce, kterou si králíček navíc snadno převrhne. Pokud má králík chuť, může občas dostat navíc trochu mléka do misky. Ale je to diskutabilní a panují na to různé názory.
e) Větvička z ovocného stromu na broušení zubů, kus kartonu na hlodání.
2) Co jen občas a v malém množství
Lístek salátu (ve větším množství škodí zažívání), kousek jablíčka nebo banánu, kousíček kapusty (jen opravdu málo a zřídka, protože způsobuje plynatost, kterou králík těžko snáší), tvrdá houska.
3) Co vyjímečně jako pamlsek pro potěšení
Čtvrt čtverečku čokolády, malinký kousek sušenky, oblízat víčko od jogurtu, trošku ovocného džusu, piškot, koláč a jiné sladkosti. Ačkoli mají králíci rádi sladké, neměli by dostávat sladkosti často. Také jim škodí tuky a tučné věci. Nejen že jdou na tlouštku, ale tuky a cukry přeměněné v tuky se jim usazují v játrech a mohou jim vážně ublížit. I když se tedy rozhodnete koupit králíčkovi nějaké krmné směsi pro králíky či přímo "králíčí pamlsky", vždy si zkontrolujte množství tuku který je obsažen. Pro svoji tučnost nejsou vhodná slunečnicová semena, ačkoli se do mnoha komerčních směsí přidávají. Optimální obsah krmné směsi by měl mít 20-25% vlákniny, málo proteinů (14-15%) a kalcia <1.0%.
| |||||||||||
nejde-li králíčka ochočit
Situace : Králík žije v domácnosti už několik měsíců, ale stále se chovatelů bojí a chová se plaše a bojácně při každém přiblížení člověka. V panickém strachu utíká do domečku, kdykoliv do něho chcete sáhnout. Když ho vypustíte ven a potom ho chcete chytit, škrábe a někdy i křičí, takže se zvířete dotýkáte už velmi neradi. Možné příčiny : Vrozená plachost, nedostatek lidského kontaktu, příliš brzké oddělení od matky. Náprava : Čím více je ušáček těmito problémy zatížen, tím těžší je si u něho vypěstovat důvěru. Pokud chcete mít doma hodného a kamarádského králíčka, věnujte mu dostatek času. Pokud doma takové zvířátko máte, zkuste získat důvěru těmito způsoby : 1) odstraňte z klece domeček, 2) dejte klícku na stůl ( pokud ji máte na zemi ) aby měl králíček větší výhled a lépe vnímal lidi ve svém okolí, 3) Nedopřávejte ušákovi výběh, dokud se nenechá v klidu uchopit, 4) ustrašené zvíře se musí naučit, že mu od člověka nehrozí žádné nebezpečí, ba naopak. Omezte nabídku krmení pouze na seno, granule a vodu, zelené krmení mu podávejte jen jako pamlsek a to vždy předními dvířky¨, Krmení opatrně vložte dovnitř a držte tam ruku tak dlouho, jak vydržíte a klidně při tom na králíčka mluvte. Králík sice bude chvilku váhat s přiblížením, i když má velký hlad. Ze začátku jídlo před králíka pouze položte, pokud si ho nevezme z ruky. Zůstaňte ale blízko klece.
škrábání a kousání
Situace 1 : Samice při hlazení vydává mečivé či mručivé zvuky. Při plnění misky v kleci se může stát, že samice nečekaně a rychle vyrazí a majitele kousne do ruky nebo ho škrábne přední packou : Příčina : Samice je březí, nebo má právě mladé. Její chování je naprosto normální. Náprava : Cvičte svou trpělivost, chování samice se zase změní, až bude mláďatům několik týdnů Situace 2 : Převzali jste králíka, co už jednu změnu majitele prožil. Doma se chová vyděšeně a vůči vám agresivně. Na pokusy o sblížení reaguje výhružným vrčením, škrábáním a kousáním. Příčina : Takové chování je vždy reakcí na špatné zacházení. Náprava : Aby takové zvíře znovu získalo důvěru, potřebuje nekonečnou trpělivost. Musíte reagovat přátelsky i na jeho útoky, nikdy zvíře nesmíte trestat, ale ani dát najevo strach. Pokud je to opravdu neúnosné, vezměte si koženou rukavici jako ochrana. Musíte také na králíčka klidně mluvit, nedělat prudké pohyby když vše okusuje |
Situace 1: Králík usilovně okusuje dráty své klece, zatímco jiný králík běhá volně v místnosti nebo je v blízkosti klece
Příčina : Chce ven ke svému druhovi
Náprava : Pokud si oba dobře rozumí, nechte je volně proběhnout
Situace 2 : Králík bez jasného důvodu pořád okusuje klec
Příčina : Nemá dostatek věcí k ohlodávání
Náprava : Dejte králíkovi do klece kus věcičky, tvrdý chléb, domeček, bedýnku k hrabání, nějakou poličku. Králík potřebuje každý den alespoň hodinu pohybu.
Situace 3 : Všechny zmíněné body splňujete, ale králík při výběhu ohryzuje kabely, tapety atd.
Příčina : Pravděpodobně vrozená vada ohlodávání plynoucí ze zvědavosti nebo hravosti.
Náprava : Všechny ohrožené předměty zajistěte nebo odstraňte. Králíka při běhání hlídejte. Pokud ho přistihnete při činu pomůže hlasité a přísné fuj spojené s tlesknutím ruky
Rady pro chov
Situace : Králík žije v domácnosti už několik měsíců, ale stále se chovatelů bojí a chová se plaše a bojácně při každém přiblížení člověka. V panickém strachu utíká do domečku, kdykoliv do něho chcete sáhnout. Když ho vypustíte ven a potom ho chcete chytit, škrábe a někdy i křičí, takže se zvířete dotýkáte už velmi neradi.
Možné příčiny : Vrozená plachost, nedostatek lidského kontaktu, příliš brzké oddělení od matky.
Náprava : Čím více je ušáček těmito problémy zatížen, tím těžší je si u něho vypěstovat důvěru. Pokud chcete mít doma hodného a kamarádského králíčka, věnujte mu dostatek času.
Pokud doma takové zvířátko máte, zkuste získat důvěru těmito způsoby :
1) odstraňte z klece domeček, 2) dejte klícku na stůl ( pokud ji máte na zemi ) aby měl králíček větší výhled a lépe vnímal lidi ve svém okolí, 3) Nedopřávejte ušákovi výběh, dokud se nenechá v klidu uchopit, 4) ustrašené zvíře se musí naučit, že mu od člověka nehrozí žádné nebezpečí, ba naopak. Omezte nabídku krmení pouze na seno, granule a vodu, zelené krmení mu podávejte jen jako pamlsek a to vždy předními dvířky¨, Krmení opatrně vložte dovnitř a držte tam ruku tak dlouho, jak vydržíte a klidně při tom na králíčka mluvte. Králík sice bude chvilku váhat s přiblížením, i když má velký hlad. Ze začátku jídlo před králíka pouze položte, pokud si ho nevezme z ruky. Zůstaňte ale blízko klece.
panáčkováni
Přesně řečeno, panáčkovat králíka učit nemusíme, protože sezení na nožkách a vytahování se do výšky je u něho zcela normální. Králík se také vztyčí pro něco na zub. Pokud ale chcete králíčka naučit panáčkovat jak se říká na povel - není to zas tak složité :o)) Návod jak na to : Začněte tím, že králíčkovy dáte pamlsek do výšky nad podlahou ( může top být mrkev, pampeliškový list, prostě to, co má rád ). Když jej začne ušák okusovat, pomaličku zvedejte mrkev do výšky - nesmí to být rychle, jinak by králík mohl ztratit zájem. Odměnu ovšem nedržte tak vysoko, aby musel králík stát na špičkách, mladí ušáci mohou ztratit rovnováhu a přepadnout dozadu. Profíci potom mohou reagovat i na pouhé lousknutí prsty. Zvíře ale vždy musíte odměnit :o) překážkový běh
|
Hry
Králík už od přírody velice miluje pohyb. Umí velice dobře kličkovat, běhat a vysoko skákat, jelikož je hodně mrštný. Proto by jste měli svému ušákovi dopřát co nejvíce pohybu a pokud se mu budete hodně věnovat, i si ho ochočíte a bude pro vás dobrý společník. Ideální prostředí pro hru : Každý králíček je velice zvědaví a zalézá všemožně za komody, pod postel, za gauč, všude kam se dostane. Pokud jej chováte o samotě a nemá kamaráda s kterým by společně běhal, může králíka běhaní brzo omrzet, bude sedět v koutě a okusovat tapety. Králíci si také velice rádi vyskočí na postel či gauč, jelikož mají rádi výhled. Hravé prostředí : Obstarejte si různé velké a malé krabice a vystříhejte do nich okna a dveře, kterými se může králík protáhnout, nezapomeňte, že krabice musí mít pevnou střechu, aby jí králík nepropadl. Použít můžete také dřevěné nebo plastové domečky, co prodávají ve zverimexech. Chybět by také neměla toaleta z krabice s lávovým kamenem a naplněná kočkolitem. Pomůže to uspokojit potřebu hrabání a obrušování drápků |
aby byl čistotný
Králík je od přírody čistotný. Do rohu, kde králík vykonává nejčastěji potřebu, dejte králíčkovi záchůdek - naplněný například kočkolitem, většinou to bývá nejtmavší roh klece. Pokud se naučí králík tuto toaletu používat, bude se k ní vracet i při výběhu po bytě. Většina králíčků má strach se vzdalovat ze začátku od klece a proto se do klece vracejí dělat potřebu. Pokud se procházky po bytě protáhnou, měli by jste králíčka vracet do klece, aby tam mohl potřebu vykonat. Pokud králíčka pouštíte časem po celém bytě, určitě mu dejte do rohu, kam chodí nejčastěji ještě jednu toaletku, do které dejte pár jeho bobečků, aby si také navykl do ní chodit.
Zvedání a nošení
Králíci, když je zvedáte sebou většinou cukají a házejí. Pokud je neuchopíte bezpečně a nenosíte je správně, mohu spadnout a zranit se.
Jak ho zvedat správně :
1 ) Ke králíkovi se přibližujte pomalu a mluvte na něho přátelským tónem a u něho si sedněte do dřepu.
2) Pravou rukou uchopte volnou kůži za krkem. Nesmíte králíka štípat prsty a musíte podpírat zadeček a nohy zvířete.
3) Při nošení králíka položte na levou ruku ohnutou v lokti. Aby nemohl nečekaně vyskočit, pravá ruka je vžy položena na zádech králíka. Při nošení králíka drbeme mezi ouškami
Získání duvěry
Králíci z dobrých rukou se ochočí celkem rychle. Nutné předpoklady k tomu jsou : 1) Oba rodiče žili klidně u svých lidských páníčků 2) Během prvních 7-8 týdnů se chovatel o ušáky dobře staral a mazlil se s nimi 3) Mláďata byla dlouho kojena a žila se sourozenci 4) Mládě nemá žádné špatné zkušenosti s lidmi Jak si ho rychle ochočíte : 1) Vždy se k němu přibližujte pomalu a mluvte na něho klidným hlasem 2) Po prvním seznámení držte ruku v pěst u jeho čumáčku, aby i on měl možnost se seznámit s vaším pachem 3) Pokud se od vaší ruky neodvrací začněte mu z ruky podávat různé pamlsky 4) Když to půjde v pohodě, můžete začít s hlazením a mazlením. Až se ušák maličko ochočí, může také vyrazit na první výlet po pokoji |
Ochočení
Jelikož jsou králíčci velice plaší, měli by jste po jeho pořízení jet domu nejkratší cestou. Doma králíčka položte do připravené klece a nechte ho v klidu. Pokud se králíček položí do sena, začne jíst potravu a pít, jsou to známky toho, že překonal první šok :o) |
Co králík umí
zvukové projevy
Pro přežití v přírodě museli být králíci tiší a nenápadní, aby nepřilákali nepřítele, z toho důvodu i králíci domácí, vydávají nepatrně zvuků a pokud přece jen nějaký zvuk vydají, je to pouze v konfliktních případech a nebo při páření.
Pištění : Úzkostlivý nářek, kterým se projevují mláďata, například, když je poprvé vyndáte z hnízda, abyste je zkontrolovali. Také mládě položené mimo hnízdo, může takhle úzkostlivě pištět.
Reptání : Krátké a rychle po sobě následující projevy nespokojenosti. Takhle reptá například králík, který se po výběhu vrátí zpět do klece.
Bručení : Nejčastěji jej vydává sameček ihned po pohlavním aktu a nebo, když si samečci namlouvají samičku.
Prskání a vrčení : Je vždy znamením odporu nebo agrese, po kterém může následovat rychlý útok.
Křik : Signalizuje pouze smrtelnou hrůzu, například když králíka chytí třeba dravec, anebo umírá na srdeční infarkt.
Silné skřípání zuby : Znamená to vždy velikou a silnou bolest králíčka.
Tiché drmolení : Při drbání a mazlení králík mele čelistmi. Je to vždy znamení spokojenosti.
Bubnování ( dupání ) : znamená vždy silné rozčílení.
Řeč těla
Panáčkování : Pokud králíček slyší nebo vidí něco, co ho zaujme, napřímí se a větří. Tím králíček získá rozhled a nasává různé pachy a lépe slyší.Panáčkuje ale také proto, aby se dostal k potravě.
Převalování : Znamení krajního blaha a spokojenosti.
Hrabání a škrábání : Toto chování má různé významy. Může jít o vrozené hrabavé pohyby, protože králíci si vyhrabávají nory. Rozzuření samečci škrábou po zemi, když vidí soupeře. Pokud váš ušák hrabe předníma tlapkami po pohlazení, může to znamenat touhu po více projevech vaší náklonnosti.
Šťouchání čumáčkem : Tak se ušáci zdraví. Pokud vás králíček šťouchá čumáčkem, chce od vás pomazlit.
Odskočení od vaší ruky : Králík tím naznačuje, že teď chce mít svůj klid a máte ho nechat na pokoji.
Olizování : Tomuto chování se také říká sociální péče. Pokud vám váš králík olizuje ruku, má vás rád a projevuje vám tím svou přízeň. Pokud králík olizuje i váš rukám, nebo třeba peřinu a polštář, znamená to, že jeho pouto k vám je velice silné.
Krátké potřesení hlavičkou : Může to znamenat podráždění nebo pocit nelibosti.
Krčení se : Zakrslík se tiskne celým tělíčkem na zem, uši má položené dozadu a hlava je stažená dolu, králík se takto podřizuje jinému, ovšem pokorný králík toto projevuje i vůči člověku.
Uvolněné sezení : Uši jsou položené. Toto je klidová poloha a zvíře by jste neměli rušit.
Ležení na boku : Králík chce spinkat.
Pojídání trusu ze slepého střeva : V těchto bobečcích se nacházejí vitamíny ( zejména vitamín B 12 ) a surová bílkovina, která je vylučována v podobě měkkého trusu. Králíček je pojídá většinou hned při potřebě z konečníku.
Mládatka
Vývoj mláďat :
Novorození králíci se rodí tak, jak je typické pro krmivá zvířata ( holí, slepí a hluší ). Zpočátku potřebují hodně tepla. V hnízdě leží těsně vedle sebe v matčině srsti - je zde stálá teplota kolem 35 stupňů. Jelikož se matka vrací jednou, maximálně dvakrát za den, mláďata se snaží co nejrychleji dostat k jejím mléčným bradavkám a saji. Samice u kremení mláďátek sedí a mláďátka leží na zádech pod jejím bříškem. Po každém krmení matka mláďatům olizuje bříška, čímž povzbuzuje činnost střev a dále pojídá mláďat trus a moč, aby hnízdo zůstalo čisté.
Především mlezivo, které z mléčných bradavek matky vytéká hned po porodu, je bohaté na bílkoviny a obsahuje důležité ochranné látky.
Porod
Samička většinou mláďátka přivede na svět tak rychle, že to ani nepostřehnete.
Bezprostředně po porodu :
Samička očistí bezmocná mláďata jazýčkem, oddělí pupeční šňůru a pozře plodový koláč, aby zůstalo hnízdo čisté. Krátce na to mláďata poprvé sají mateřské mléko.
Poznámka :
U králičích maminek, co měli první porod a bolestivý, je možné, že začne pobíhat po kleci a králíčátka odloží, aby mláďátka neprochladla, vraťte je ihned do hnízda, Králice je tam sama neodnese, jako to dělají třeba kočky.
Nezbytná kontrola hnízda :
Několik hodin po porodu samičku odlákejte na něco k snědku, aby jste mohli nerušeně udělat první kontrolu miminek. Odklopte střechu domečku, odkryjte seno a zkontrolujte, zda jsou všechna mláďátka v pořádku, pokud by v hnízdě bylo nějaké mláďátko mrtvé, což se bohužel může stát, ihned ho odstraňte. I v dalších dnech hnízdo kontrolujte.
Nedostatek mateřského mléka :
Může se stát, že samička zemře, nemá mléko, pokud nemáte jinou samičku, můžete se pokusit mláďata odchovat uměle.
Návod :
1) Obstarejte si v chovatelských potřebách mléko pro koťata a odchovnou láhev.
2) Mláďata krmte zhruba 4x denně. Každé mládě při tom vezměte do ruky a držte mírně zakloněné. Mléko podávejte opatrně, aby se mládě nezakuckalo, nebo tekutinu nevdechlo. Náhradní mléko má mít tělní teplotu.
3) Po každém krmení masírujte bříško směrem k řitnímu otvoru, abyste podpořili trávení.
4) Do domečku dejte láhev s vodou o teplotě 30 stupňů
5) Od třetího týdne přidávejte do mléka ovesnou kaši a mrkvovou šťávu a dávejte mláďátkům odchovnou krmnou směs v misce
Březí samice
Ode dne oplodnění nosí samička mláďata zhruba 31 dní. Během březosti se králice chová k ostatním ušákům agresivněji. Je možné, že bude agresivní i na vás, proto buďte velice trpěliví.
Klec nesmíte během březosti samičky měnit, přenášet. Postarejte se, aby měla klid a zbytečně ji nezdvihejte nebo nenoste. Kontrolujte délku jejích drápků, pokud jsou příliš dlouhé, zkraťte je, aby mláďátka matka později neporanila.
Týden před porodem :
Důkladně klec vyčistěte, dejte dovnitř dostatek čerstvé a čisté slámy a porodní domeček - ten samička vždy přivítá a dokonce si sama nosí do domečku senu-
Několik dní před porodem :
Samička si vytrhává srst na břiše a vystele si jí hnízdo. Mláďata proto leží na hřejivé podestýlce.
Plánování rodiny
Nejpřirozenější rituál páření probíhá mimo klec ( například ve venkovním výběhu, ale může to být i po pokoji ). Samici vždy přidáváme k samečkovi, nikdy naopak. Ve svém teritoriu by mohla samička samečka napadnout a poranit. Zda bude jeho snažení ihned úspěšné, nebo o ni bude muset usilovat déle, záleží pouze na samičce, zda-li se bude chtít pářit, nebo ne. Můžete pozorovat následující způsoby chování : 1) Pachová kontrola a značkování : Sameček očichává anální oblast samičky, aby se přesvědčil do jaké míry je samička v říji. Tření, žláz na bradě označuje okolí a také samičku. Dámu svého srdíčka také uctívá paprskem moči obsahující jeho aromatické sekrety. Nadbíhání : Především v potáčení fázi říje nechává samička přiblížit samce, aby ji mohl zezadu očichávat. Začne-li ale potom dorážet samička odskočí pryč. Vždy však zůstane v dosahu a dohledu samečka. Mazlení : Když se sameček samičce líbí, ale ještě není připravena na vlastní akt páření, položí oba hlavičky na sebe, samička se při tom tiskne k zemi a sameček ji olizuje. Potom se k sobě tulí. Š'touchání čumáčkem do samičky znamená, že chce sameček ještě více mazlení. Obcházení : S napnutými zadními končetinami se sameček pyšně promenuje okolo samičky a snaží se udělat dojem. Zvedá při tom ocásek. Páření : Samice ve vysoké fázi říje se tiskne k zemi a zvedá pánev. To samečkovi usnadňuje proniknutí. Rychlými kopulačními pohyby dojde k ejakulaci. Po aktu sameček obvykle sklouzne s krátkým zavrčením na stranu a zůstane vyčerpaně ležet. Opakování není nutné, jelikož asi po 10-12 hodinách dojde k oplodnění vajíčka. |
Zdravotní potíže
Ošetření lehkých zdravotních potíží : Většina nepatřičností je u králíčků způsobena jídlem a lze je odstranit pomocí léků ( z domácí lékárny ) 1) Lehký průjem - trus je měkký a kašovitý Co můžeme udělat : Klec můžeme pečlivě vyčistit horkou vodou, odstranit zbytky krmení a do klece dát čerstvou slámu. Průjem může vyvolat také chlad, průvan či stres a musíme tomu ihned zamezit. Zajíčkovi musíme dávat pouze kvalitní seno a místo vody heřmánkový čaj. Pokud se průjem zlepší, nedávejte ihned zakrslíkovi zelené krmení, ale ještě pár dnů podávat seno a vodu. Pokud průjem do dvou dnů nepřejde , ihned navštivte lékaře. 2) Potíže s vylučováním trusu : To je bohužel nápadné,. až když králíček sedí nehybně v kleci a nemůže ze sebe vyloučit žádný trus, nebo pouze maličké a tvrdé bobečky. Pokud králíčkovi prohmatáte zadní část bříška, můžete nahmatat tlusté střevo naplněné bobky. Co můžeme udělat : Nejdříve musíme zjistit, zda není páječka ucpaná a problém není způsoben nedostatkem vody. Musíme tedy odstranit všechno suché krmení a nechat králíčka dostatečně proběhnout, pokud má ovšem chuť. Pohyb mu může pomoci. V následujících dnech dávejte králíčkovi pouze zelené stravitelné krmení, například polní salát, pampeliškové listy nebo fenykl. Pokud se toto do 24 hodin nezlepší, ihned vyhledejte lékaře ! ! ! |
První pomoc
První pomoc v kritických případech : Jsou situace, kdy králíčka můžete zachránit pouze rychlím zásahem. 1) Úpal : Králík leží apaticky v koutě Okamžitá pomoc : Zvíře přeneste do chladné místnosti a přiložte mu vlhké chladivé ( ne ledové ) obklady na hlavičku a tělo, aby tělesná teplota klesla. K podpoření krevního oběhu zvířátka mu můžete dát 1 lžičku zrnkové kávy. Až se stav zlepší, nabídněte mu vodu a nechte ho bolně běhat ve stínu. 2) Šok : Ohrožení jsou hlavně plaší králíci Okamžitá pomoc : Pomalu se ke králíčkovi přibližte a mluvte na něho tichým hlasem. Uchopte ho pevně a rychle za krkem a vložte ho do zastíněné přepravky. Jsou i různé proti šokové roztoky, které jsou buď hotové, nebo ředěné vodou. Při jejich použití se řiďte radou veterináře. |
Zdraví králíčka
Řada chorob je u králíčka způsobena špatným chovem : Vlhká podestýlka, zkažené krmení, nesprávný výběr krmení, špatný příbytek i nedostatek pohybu a velký stres oslabující imunitu zvířete. Zakrslý králík je velmi tichý pacient. O to je důležitější, aby jste jako jeho chovatel postřehli každou změnu jeho chování a neváhali s dlouhou návštěvou zvěrolékaře.
Nápadné změny :
Zakrslík nehopsá, když mu podáváte stravu, na kterou se vždy těší, jí velice málo, nebo nejí vůbec, sedí apaticky v kleci, nebo dokonce celý schovaný v domečku, jeho oči ztratily živý lesk, ouška nereagují tak jako obvykle ( jsou jen na půl vzpřímené ), jeho srst působí matně a naježeně, při silných bolestech má strnulý výraz a slyšitelně skřípe zoubky
Čištění klece
Králíci jsou velice čistotní a cítí se dobře pouze v čistém příbytku.
Navíc špinavá podestýlka a znečištěná voda, mohou králíkovi způsobit i onemocnění.
Postup, jak o klec řádně pečovat, aby se králíček cítil dobře :
1) Každý den misku se žrádlem dobře umyjte a důkladně osušte.
2) Každý den dejte zajochovi čerstvou vodu pokojové teploty. Napáječku myjte nejméně dvakrát týdně pomocí štětky na nádobí a to i sací trubičku
3) Ušlapanou slámu v kleci každý den načechrejte rukou, aby bobky propadaly dolů. Pokud je podestýlka až moc znečištěná musíte ji kompletně vyměnit. Obvykle je to nezbytné jednou až dvakrát týdně. Pokud králík chodí do své toalety, intervaly mohou být delší
Oblast pohlaví
V neochlupených váčcích po obou stranách pohlavního otvoru jsou umístěny žlázy, jejíž výměšek vydává nezaměnitelnou ostře nasládlou vůni. Tento sekret králíkovi slouží k rozpoznání zvířat stejného druhu. Kožní záhyby otřete vatovým tampónkem s trochou dětského oleje, abyste odstranili usazeninu sekretu a zabránili zalepení váčků.
POZNÁMKA : Nikdy zakrslého králíka nekoupejte nebo nesprchujte ! ! !
Zuby
Přední zoubky - řezáky králíkům přirozeně dorůstají, ale při správném krmení, si je zajochové obrušují.
Jinak je tomu tak, když má králík vrozenou vadu postavení chrupu, v takovém případě do sebe zoubky dobře nezapadají a rostou tak dlouho, až králík nemůže přijímat potravu. Aby nezemřel hlady, musíte chodit na pravidelné zkracování ke zvěrolékaři. Ovšem i zdravému králíčkovi zoubky pravidelně musíme kontrolovat, aby jsme zabránili případným problémům
Péče o drápky
Divocí králíci používají své drápky jako nástroje k hrabání, díky kterým získává potravu - chutné rostlinné hlízy. Při této činnosti si drápky ubrušují.
Zakrslí králík, který se pohybuje doma po měkké podestýlce v kleci, na koberci a na trávníku ve výběhu, nemá příležitost dělat si nory a proto jeho drápky dorůstají rychleji. Nakonec se příliš dlouhé drápky stáčejí srpovitě dovnitř, čímž se prsty při došlápnutí formují a to králíkovi způsobuje bolest.
Preventivně by jste měli králíkovi do podestýlky položit plochý kámen na obrušování drápků. Pokud při kontrole zjistíte, že se drápky stáčejí dovnitř, musíte je neprodleně zkrátit.
Správné stříhání drápků : Používejte speciální kleště na drápky malých zvířat, aby byl řez veden správně a drápky se netřepily.
Návod na stříhání drápků doma :
1) Králíka posaďte buď na klín, nebo na stůl s protiskluzovou podložkou. Pokud je zvíře plaché a neklidné, musíte pracovat ve dvou, tak, že jeden králíka uchopí za volnou kůži na zátylku a položí na bok a druhý zkracuje drápky
2) Při stříhání uchopte tlapku mezi palcem a ukazováčkem a jemně roztáhněte bříška prstů- Palcem odhrňte srst, aby byly drápky volné.
POZNÁMKA : Uvnitř drápků procházejí krevní cévy a nervová zakončení ( takzvaný život ). Ty nesmíte poranit, jinak bude zvíře krvácet a trpět bolestí. Pokud se tak ale omylem stane - ránu vydezinfikujte a zakryjte náplastí ve spreji.
3) Drápky stříhejte asi půl centimetru od cévy, šikmo směrem dolů. Zatímco u drápků bez pigmentovaného zabarvení je živá část načervenalá a dobře rozpoznatelná, u tmavých drápků není vidět skoro vůbec. Zviditelnit jí můžete podržíte-li pod drápkem rozsvícenou baterku.
Kartáčování
Králíci pravidelně a každý den, pečují o svůj kožíšek.
Během línání ( výměny srsti ) : U králíka, který žije v bytě, může toto období trvat i několik měsíců, proto by jste měli králíka pravidelně kartáčovat. Kartáčování se králíkovi velice líbí, jelikož slouží i jako masáž a to zlepšuje prokrvení jeho kůže a díky tomu králíčkovi roste nová srst.
Zakrslý králík s normální délkou srsti : Tito ušáci by se měli kartáčovat měkkým kartáčem nebo rukavicí s gumovými hroty
Dlouhosrstí kříženci : Jelikož jejich srst má sklony k zacuchávání, musíme je kartáčovat důkladně každý den a to kartáčem se zahnutými kovovými zuby.
Výbava klece
Miska na krmení : Miska na krmení by měla být keramická. Je stabilní, lehce se umývá a hlavně nejde okousat. Suché krmení můžete umístit do automatického dávkovače.
Voda : Nejlepší je na drátěnou klec připevnit napáječku, jelikož v ní má králík stále čistou vodu a neznečistí jí močí, nebo svými výkaly. Jelikož toto mají králíčci v oblibě. Nejlepší pítko je plastové s kuličkovým ventilem.
Jesle na seno : Na seno kupte králíčkovy jesličky, které se dají pověsit na bok klece. Králíček nebude tím mít možnost seno znečistit a tím, jak se bude natahovat, je to pro něho jen dobře.
Domeček : Domeček je pro králíčka ideální místo, kde se může schovat. Ze začátku třeba bude stačit jen krabice z papíru. Pokud je krabice už znečištěná, prostě ji vyměníme za novou. Pokud chcete pořídit lepší bydlení a hlavně trvanlivější, potom existují plastové nebo dřevěné domečky.
Podestýlka : Králíci mají citlivé čumáky a nemají rádi, pobyt ve vlhku. Měli by jsme proto zvolit podestýlku, co králíčkům nedráždí čumáčky, je bez škodlivých látek a dobře saje moč. V obchodech je mnoho druhů podestýlek : lisované hobliny, směs hoblin s rašelinou, sláma a slaměné pelety. Mnozí chovatelé používají i kočkolit.
Poznámka :1) Rašelinové podestýlce by jste se měli raději vyhnout z důvodu ochrany životního prostředí. 2) Hobliny jsou cenově poměrně levné, zůstávají však uchyceny v srsti králíčků a ti je roznášejí po bytě, 3) Podestýlka ze slaměných pelet je velice savá a lze ji doporučit jako jednu z nejvhodnějších podestýlek, 4) Kočkolit je velice hrubý a proto je dobré ho smíchat s jinou podestýlkou zde uvedenou, 5) Novinový papír lze použít na dno klece, pokud noviny králíček požírá, je to pro něho nebezpečné z důvodu potiskaných stránek.
Toaleta : Na záchůdek, jak sami poznáte, chodí králíček jen do jednoho rohu. A na to místo se nám hodí dát pro něho třeba kočíčí toaletu.
Poznámka : Králíci v podestýlce rádi hrabou a proto je potřeba nádobu zatížit. Ideální je nejaký kámen, který podestýlku zatíží a on si brousí drápky.
Jak vybrat tu správnou klec?
Jakou velikost klece : Klec pro jednoho nebo dva králíčky, by měla být šířka a délka 50x90 cm a výška 45 cm. Majitelům králíčků, kteří jsou často pryč a jejich miláčci běhají hodně po bytě, doporučujeme klec 115x65 cm. Ideální klec je taková, která se zkládá ze dvou částí, vrchní drátěná a spodní plastová. Tak jako na obrázku. Spodní plastové víko klece : Výška okraje cca 16 cm, aby králíček nevyhazoval podestýlku. Vrchní drátěný díl klece : Dělají se z pozinkovaných drátů, pro králíčka ideální. POZNÁMKA : Pokud můžete, nekupujte klec s plastovým krytem, králíček se může zapařit a špatně se mu v tom dýchá Místo pro klec : Místo by mělo být ideální, co se týká světelných podmínek a čerstvého vzduchu. Určitě nedávejte klec na přímé slunce a nebo blízko topení. Králíček by měl být v klidu a neměl by ho vylekat žádný hluk. Nedávejte ho blízko televize a nebo na místo, kde si hrají děti, aby nebyl vystrašený. |
Seno
Seno je velice bohaté na vlákninu a králíček ho velice dobře tráví. Jesličny na seno by měly být neustále plné a seno v nich vždy čerstvé Po senu králíček netloustne a může ho slupnout jakékoliv množství, navíc kvalitní seno obsahuje důležité živiny.
Kvalitní seno poznáte tak, že: obsahuje různé kvetoucí rostliny, druhy travin a listy, které jde i v suché fázi dobře rozpoznat seno není nažloutlé, ale má jasnou zelenou barvu příjemně a aromaticky voní je z neošetřovaných luk
Staré a nekvalitní seno poznáte tak, že : Velice práší a dráždí čumáček králíka. Pozor na seno, které je ještě vlhké, nahnilé, nebo dokonce plesnivé. S ním zásadně nekrmte, jelikož to může vést k silným zažívacím potížím. |
Jídelníček
Malý jídelníček zakrslého králíka | |
Ráno |
Suché krmení : 30g na jednoho králíka
|
Večer |
Zelené a šťavnaté krmení ( plnou hrst : pampelišky, mrkvová nať, polní salát. Střídejte se šťavnatým krmením : 1 mrkev, 1/2 cibule fenyklu nebo 2 až 3 lžíce brokolice
|
K tomu každý den |
Plné jesle sena a napáječku s čerstvou vodou
|
Jednou týdně |
K ohdlodávání : 2 až 3 větvičky nebo celozrnný chléb
|
Jako pochoutka k svačině |
1/4 jablka, bylinky, nebo hrubé ovesné vločky ( max 1 lžíci )
|
Správné pití : voda
Potřeba tekutin u králíka je individuálně odlišná. Vodu samozřejmě ale potřebují, přesto, že mají šťavnatou zeleninu a zelené krmení.
Největší žízeň mají králíci v létě, za parných dnů. v zimě ve vytopených místnostech. Hodně také pijí bžezí samice ! ! !
Při podávání tekutin je velice důležité :
1) napáječku plnit každý den čerstvou vodou, 2) nikdy nepodávat ledovou vodu, 3) pokud je voda hodně chlorovaná, musíte ji nejprve převařit a dát ji králíkovi vychlazenou, 4) Králíci nesnášejí mléko ! ! ! , 5 ) ředěný heřmánková čaj, mají králíci velice rádi a pomáhá jim při trávicích potížích
Jak králíka správně krmit :
Krmení podávejte pravidelně dvakrát denně, ráno a večer. Králík si tomu rychle přivykne.
Péče o srst
Králíci pravidelně a každý den, pečují o svůj kožíšek.
Během línání ( výměny srsti ) : U králíka, který žije v bytě, může toto období trvat i několik měsíců, proto by jste měli králíka pravidelně kartáčovat. Kartáčování se králíkovi velice líbí, jelikož slouží i jako masáž a to zlepšuje prokrvení jeho kůže a díky tomu králíčkovi roste nová srst.
Zakrslý králík s normální délkou srsti : Tito ušáci by se měli kartáčovat měkkým kartáčem nebo rukavicí s gumovými hroty
Dlouhosrstí kříženci : Jelikož jejich srst má sklony k zacuchávání, musíme je kartáčovat důkladně každý den a to kartáčem se zahnutými kovovými zuby.